- AKCIÓS!
- ÖSSZES TERMÉK
- Natur Tanya webáruház
- ÉLELMISZEREK, NÖVÉNYI OLAJOK
- NŐKNEK AJÁNLOTT
- FÉRFIAKNAK AJÁNLOTT
- ANTIVIRÁLIS ÉS IMMUNERŐSÍTŐ SZEREK
- BIO KOZMETIKUMOK, ÖKO HÁZTARTÁS
- CUKORBETEGSÉG DIABETES
- CSONTRENDSZER, ÍZÜLETEK
- ENERGIAMEGTAKARÍTÁS HÁZTARTÁS
- FIATALÍTÓ, ÖREGEDÉS ELLEN
- FITNESS, POTENCIA ÉS ENERGIANÖVELŐK
- FLAVIN 7 TERMÉKEK
- GYERMEKEKNEK
- HAJ, BŐR, ÉS KÖRÖMÁPOLÓK, KOZMETIKUMOK
- IHATÓ VITAMINOK: SWEDISH NUTRA
- MEMÓRIA SERKENTÉSE
- GYÓGYGOMBÁK
- SUNRIDER TERMÉKEK
- GYOMOR, EMÉSZTÉS
- IDEGRENDSZER ERŐSÍTÉS
- ILLÓOLAJOK, étkezési olajok, 100% ESSZENCIÁK
- MILLIMÉTER HULLÁMTERÁPIÁS ESZKÖZÖK - TRIOMED
- MÉREGTELENÍTÉS, FOGYÁS
- SPORTOLÓKNAK, TESTÉPÍTÉS
- SZÍV ÉS ÉRRENDSZER
- TEÁK, gyógynövényekből
- VÍRUS ÉS BAKTÉRIUM ÖLŐK
- VITAMINOK, NYOMELEMEK
- KÖNYVÁRUHÁZ
NYITVATARTÁS (rendelések teljesítése):
Hétfőtől péntekig, 9-17 óráig.
Mit tegyünk napszúrás, vagy hőguta esetén? Elsősegély!
Míg a napszúrás mindössze kellemetlen, addig a hőguta komoly veszélyt jelenthet az egészségünkre nézve.
Hőguta nagyon magas külső hőmérsékleti értékek következtében alakulhat ki, 30-35 celsius fok feletti hőség esetén. Fontos, hogy ismerjük a jeleit annak érdekében, hogy minél előbb felismerjük, ha baj van.
Hogyan védekezzünk hőguta és kiszáradás ellen?
Igyunk az egészségünkért!
A hőségriasztás idején különösen fontos ügyelni a bőséges folyadékbevitelre, mivel az elégtelen vízivás következtében fellépő kiszáradás veszélyes mértékű vérnyomáseséshez vezethet. Az izzadással ásványi sókat veszítünk ezért néhány házi receptet ajánlunk nyomelem vesztés ellen. A hirtelen fellépő alacsony vérnyomás súlyos, sokkos, életveszélyes állapotot idézhet elő. Ezért fontos, hogy akkor is igyunk, ha nem érezzük, hogy szomjasak vagyunk.
Egyes vitaminok bőséges pótlásával könnyebbé tehetjük a kánikula és a szezonális allergia szezon átvészelését: kevésbé leszünk levertek, vagy megúszhatjuk kevesebb tüsszögéssel. Mely vitaminokból fontos többet fogyasztani ebben az időszakban?
C-vitamin a hőség ellen
A C-vitamin tartalmú kiegészítők segíthetnek a szervezetnek a hőstresszre reagálni. Csökkenti a hőguta és a hőkiütés kialakulásának esélyét. A napi C-vitaminpótlás lerövidítheti a szervezet alkalmazkodáshoz szükséges idejét. Hogyan? Lerövidítheti a verejtékmirigyek kifáradásának idejét, és ez alacsonyabb testhőmérsékletben mutatkozhat meg.
Előzetes kutatások alapján a C-vitamin eredményes lehet, mint természetes antihisztamin (allergia ellen) valamint erős antioxidánsként is.
C-vitamin és flavoniodok
Enyhítheti a szezonális allergia tüneteként ismert orrnyálkahártya-gyulladást. Ez esetben úgy lehet a leghatásosabb, ha nemcsak az adott szénanátha gyógyszerrel kombináljuk, hanem növényi eredetű flavonoidokkal, amik csökkenthetik a test hisztamintermelését. Flavonoidokat gyümölcs koncetrátumokban, teában, sötét bogyós gyümölcsökben és zöldségekben találhatunk meg.
A C-vitamin antioxidáns hatásai hasznosak lehetnek még a szervezet önvédelménél a sejtek sérülése esetén: támogatja a kollagéntermelést, és az új sejtek termelését. Ezek az antioxidánsok előnyünkre lehetnek a bőr védelmében a leégéssel szemben.
E-vitaminnal az allergia ellen?
A C-vitamin allergia tüneteit csillapító hatásaihoz hasonlóan, az E-vitamin is segíthet, különösen az orrot érintő tüneteket illetően, továbbá asztma esetén is jótékony hatású. Az E-vitamin megnyugtatja az immunrendszer azon részeit, melyek az allergiás válaszreakciókért, így a tünetekért is felelősek.
A C-, és az E-vitaminon túl a D-vitamin komplex ital is jól jöhet az asztma elleni küzdelem során.
D3 vitamin, és A-vitamin
A D3-vitamin segít az allergia elleni harcban. Nem csak segít lecsökkenteni az allergiás reakciót okozó fehérje szintjét a szervezetben, hanem növeli a toleranciát segítő fehérjék termelését is.
Ajánlott a napozáshoz összeállított napozó vitamin, más nével solar vitamin, amelyben 1 kapszulában megtalálhatóak a fényvédő, szemvédő vitaminokat és karotinokat egyaránt.
A D3-vitamin szerepet játszik a különböző rákos megbetegedésektől is, többek között csökkenti a melanoma kialakulásának esélyét is. Ezen kívül A-vitamin (retinol) segíthet melanóma ellen. Az A-vitamint szedő embereknél jelentősen kisebb a bőrrák esélye, mint azoknál, akik ezt naponta nem viszik be a szervezetükbe.
A hőguta tünetei
Míg a napszúrás mindössze kellemetlen, addig a hőguta komoly veszélyt jelenthet az egészségünkre nézve. Hőguta nagyon magas külső hőmérsékleti értékek következtében alakulhat ki, mivel Magyarországra ez annyira nem jellemző, így viszonylag ritka jelenség. Ennek ellenére fontos, hogy ismerjük a jeleit annak érdekében, hogy minél előbb felismerjük, ha baj van.
Míg napszúrás esetén később jelentkeznek a tünetek, a hőgutára ez nem jellemző. Amint gyanakodni kezdünk, hogy valaki hőgutát kapott, azonnal hívjunk mentőt, vagy vigyük az illetőt a legközelebbi kórházba.
Hőguta esetén nem csak az érintett feje forró, hanem az egész teste is. A kezdeti stádiumban a beteg testének maghőmérséklete még 40 Celsius-fok alatti, majd ez gyorsan megváltozik, és a fölé emelkedik.
A legjellemzőbb tünetek közé soroljuk a fejfájást, a gyengeséget, az émelygést és a szédülést. Tény, hogy ezek a szimptómák a napszúrásra is jellemzőek, viszont hőguta esetén ezek a tünetek a teljes testet érintik, továbbá gyors pulzussal és alacsony vérnyomással társulnak. A légzés sok esetben lapos és gyenge.
Elsősegély hőguta esetén
Súlyos esetben, ha a beteg nem kapja meg időben a szükséges ellátást, a hőguta akár halálos kimenetelű is lehet. Ennek elkerülése érdekében rendkívül fontos az elsősegélynyújtás:
Amíg megérkezik a mentő, a beteget vigyük egy hűvös helyre. Ha eszméleténél van, akkor félig ülő pozícióba helyezzük el, hogy megemelt fejjel tudjon pihenni.
Ha van rá lehetőség, akkor itassuk meg az érintettet izotóniás italokkal, esetleg enyhén sós vízzel vagy alkoholmentes sörrel.
Erős szívdobogás vagy görcsök esetén fektessük le a padlóra, és emeljük a magasba a lábait.
Eszméletvesztés esetén helyezzük stabil oldalfekvésbe. Sose hagyjuk egyedül az érintettet, még akkor sem, ha eszméleténél van!
Vegyük le a zavaró ruhadarabokat, hogy a beteg teste levegőhöz jusson, és könnyebben el tudja vezetni a hőt.
A hideg borogatás is sokat segíthet. Ehhez tegyünk hideg vizes törölközőket vagy rongyokat az illető kezeire, lábaira, tarkójára, illetve lágyéktájékára. Textilek hiányában folyó víz alá tegyük be a beteg karjait, illetve fejét.
Amennyiben már túljutott a beteg a legrosszabbon, és már nincsenek panaszai, akkor is javasolt számára a pihenés. Még másnap is kerülje a napsütést, a hőséget, a sportot és bármilyen más megerőltető munkát.